Detsembris andsid poliitikud lubaduse tõsta teaduse rahastamine ühe protsendini SKTst. Nüüd taganeti sellest lubadusest ning valitsus soovitab teadlastel nüüd keskenduda odava alkoholi mõjude uurimisele.
„Siin läinud kuidagi käest ära see kommunikatsioon selle teaduse rahastuse üle – mulje jääb, nagu hakkaksid kohe inimesed tänaval surema. Fakt on see, et ei hakka keegi veel surema – see juhtub ikka alles siis kui odav alkohol Eestis jälle lettidele jõuab,“ kommenteeris rahandusminister Helme.
Teadlased hakaku uurima odava alkoholi mõju
Rahandusministri Martin Helme (EKRE) hinnangul pole haridus- ja teadustegelaste reaktsioon valitsuse tegevusele adekvaatne.
„Jääb täiesti arusaamatuks, mida need vaimselt ülesköetud nohikud hädaldavad – riik annab rahvale nüüd alkoholi peaaegu tasuta ja seal on uurimismaterjali oi kui palju,“ märkis minister eile valitsuse pressikonverentsil.
„Ülikoolidel tuleb nüüd ise mees olla ja oma uurimisvaldkonnad ümber mängida.“
Valitsus tegi teadlastele hoopis teene
Ka peaminister Jüri Ratase sõnul on tänu valitsuse otsustele teadlastel tegelikult nüüd uurimisvaldkondi lõputult.
„Näiteks saavad Taltechi materjaliteadlased uurida veinikorke ja nende ehitust, Tartu Ülikooli sotsioloogid odava alkoholi mõjusid perekondade püsimajäämisele, Maaülikooli teadlased aga keskenduda sellele, et millist mõju võiks odava õlle lehmadele jootmine anda piimasaagile,“ märkis peaminister.
Materjaliteadlastel on siin uurimisainet küllaga.
„Keskkonnateadlased saavad ju uurida näiteks seda, et kuidas mõjub odava alkoholi kättesaadavus meie loodusele. Kindlasti ju suureneb nüüd prügi mahapanek – inimestel on rohkem taarat jälle käes, nende otsustusvõime on vähenenud ja mida sa nende viina või veinipudelitega ikka muud teed kui viid metsa alla,“ torkas Urmas Reinsalu vahele.
„Meie arvame, et valitsus tegi teadlastele hoopis teene – avanenud on täiesti uued uurimissuunad ja nüüd käärigu nad käised üles ja hakaku ainult uurima,“ lisas peaminister.
Teadusel on raha nagu putru
„Nii palju, kui Eesti riik annab praegu ja järgnevatel aastatel teaduse rahastuseks, pole Eesti riik kunagi andnud teaduse rahastuseks,“ sõnas Helme eile, ning lisas hiljem: „Kui meil ikkagi reaalselt suureneb teaduse rahastus Eestis miljonites eurodes rekordtasemele, siis ma arvan, et see on selgelt poliitiline ažiotaaž siin mingisuguseid streike välja kuulutada või küünlaid kuhugi süütama minna. Ma ei tea, kas see on punaprofesssorite vimm praeguse valitsuse vastu või on seal midagi muud taga, aga see ei ole adekvaatne,“ märkis minister.
„Lisaks kogu valitsuse tänane tegevus – no kurat, psühholoogid peaksid käsi plaksutama meie tegevuse ja väljaütlemiste peale!“
Välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa) pidas vajalikuks pehmendada Helme väljaütlemist ning lausus:
„Ära, Martin, nii ka ütle, «küünlaid kuhugi süütama minna»…me ju päästjate palku ei tõstnud ja ega need varsti enam tuld kuhugi kustutama küll ei viitsi sellise palga eest minna,“ sõnas Reinsalu lõpetuseks.
SEOTUD LOOD:
Uus valitsuskoalitsioon plaanib Moraali- ja Iibeministeeriumi loomist
Hakka Lugejakirja jälgijaks Facebookis(kliki siia!) ja sa ei maga enam kunagi ühtegi head lugu maha!
Kommenteeri