Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

Dopinguskandaal otsapidi ka rahvaspordis: Jõulumäe suusamaratonil kasutati veredopingut

Rahvasportlasel Matil oli nii häbi, et oma näoga ta pildile tulla ei soovinud, sest kardab teiste rahvasportlaste halvakspanu ja hukkamõistu.
jagamist

Meiega võttis ühendust 43-aastane rahvaspordikauge Mati, kelle südametunnistus ei pidanud enam vastu. Mees tunnistas üles, et kasutas Jõulumäe suusamaratonil dopingut ja soovib nüüd teha ausa ülestunnistuse. Avaldame selle siinkohal täies mahus.

Soovin teha ülestunnistuse.

Raske südamega astun kogu Eesti rahva ette. Räägin, mitte kuna ma tahan, vaid kuna see on minu kui Eesti kodaniku kohus.

Mul on ühtteist tunnistada. Olen otsustanud paljastada oma pettuse.

Ka mulle andis Mati Alaver Mark Schmidti numbri ja võtsin minagi verd välja. Lisaks minule võtsid kõik teised meie trepikoja mehed verd välja. Ma ei saa rääkida teiste eest ja ei tea, kus nad viibivad hetkel, kuid seisan siin teie ees ning olen valmis vastutuse võtma. S.t. mu kiri seisab teie ees, ise ma viibin hetkel ühes teises kohas.

Olen võtnud osa Jõulumäe suusamaratonist, kus saavutasin rahvaspordi distantsil veerandmaratonis 1283. koha, samuti kuulusin Saverna valla meistrivõistlustel 12 tiimi konkurentsis 10 koha välja sõitnud teatenelikusse, mis katkestas alles viimases vahetuses.

Ehkki ma pole dopingukontrollis vahele jäänud, siis… kui kuulsin, et puzzletükid hakkavad kokku minema, ei suutnud ma enam pettusega edasi elada ja otsustasin suu puhtaks rääkida.

Vabandan kõikide oma fännide ees, keda olen alt vedanud ja kellele olen pettumust ning kurbust valmistanud!

Jõulumäe veerandmaratoni rahvadistantsil oli osalejaid peaaegu 1400, seega edestatud sai üle 80 katkestaja ning nii sai dopingu pealt kõvasti keelatud kasu lõigatud.

Nüüd mõistan, et andetut, okei mitte päris andetut, aga liikumisvõimelist sportlast ikkagi dopinguga sõitma ei pane.

Muidugi sel päeval sattus kehv suusk ja just tagasirgelt läbi minnes puhus enda hinnangul vastutuul ligi 100 m sekundis, teised pääsesid kõik grupiga minema, umbes 1300 meest… ja naist. Pidin rajal üksi töötama. Kui neid pisiasju poleks old, oleks poodium tulnud, ent spordis on ka õnnel suur roll mängida.

Kõik sai alguse 2016. aastal kui mulle lähenes Ihamaru terviserajal Mati Alaver, kes rõhutas, et ta mitte ei soovita dopingut, vaid tal on üks number. Et kui soovin kiiremini suusatada, siis lihtsalt mul on see võimalus. Ehkki keeldusin kategooriliselt, tuues põhjuseks oma vanuse (43 eluaastat) ning asjaolu, et ma isegi ei suusata, vaid jalutan naabri palvel tema tuhkrut, ei andnud hr. Alaver järgi. Ta rõhutas tungivalt, et tal on lihtsalt number, mitte ta ei soovita ega tolereeri dopingut. Kuid ta on nõus seda jagama, isegi kui sellest saab tema elu suurim viga.

Lihtsameelsuses võtsin numbri lõpuks vastu ja pistsin püksitaskusse. Edasisega on Eesti rahvas kahjuks juba kursis. Kahetsen seda päeva elu lõpuni.

Saksamaale lendamiseks mul raha polnud ja väljalastud verd hoidsin Värska pudelis. Vahetult enne võistlust jõin. Mul polnud nii palju raha, et Schmidtile helistada ega sinna minna, samas veri on veri, doping on doping ja midagi keerulist selles iseenesest polnudki.

Ei tunnetanud suurt efekti. Pigem oli vastupidi nõrk enesetunne ja silme ees virvendas, pilt tahtis kotti minna kogu aeg. Kaks korda kukkusin rajal pikali ja lõpuks jäin kuuseokstesse rippuma, kättpidi lohistati rajale tagasi ning lükati künka pealt hoog sisse.

Mõistan, et olen kõiki poolehoidjaid ja pereliikmeid alt vedanud ja mu tegudele ei ole õigustust. Siiski sellega, nagu ma oleks pettur ja tolereeriksin veredopingu tarvitamist, ma päris nõustuda ei saa, see on spekulatsioon puhtalt. Jäägem terminites täpseks. Jääme selle juurde, et võtsin lihtsalt numbri.

Vabandan kui olen valmistanud kellelegi kannatusi ja pettumust! Loodetavasti sisaldub minu loos midagi õpetlikku ning kasulikku.

P.S. Vabandan veel korra, ja jällegi siiralt!

P.S.S. Palun avaldage minu ülestunnistus Eesti rahva ees, loovutan Lugejakirjale kõik selle ülestunnistuse õigused ning honorari soovin annetada sihtasutusele Eesti Antidoping!

SEOTUD LOOD: 

DOPINGUSKANDAALI TAGAJÄRG: poliitikud on solvunud, et skandaal röövib kogu tähelepanu

Eesti suusakoondise maskott jõudis Tallinna tagasi

Kommentaarid (5)

 • Kunnar

  5. märts 2019 - 12:01

  Tahaks ka numbrit

  Vasta
 • deneb

  6. märts 2019 - 20:10

  Rahvaspordi üritusel doping! No kuulge, keegi ikka on kusagil segi omadega! mis siin maailmas toimub, peatage maakera, ma tahaks maha minna!

  Vasta
 • Nali

  7. märts 2019 - 12:11

  Verd võid juua või süüa palju tahes. Ega see sellepärast veel dopinguks muutu 🙂

  Vasta
 • Muri

  7. märts 2019 - 12:55

  Verivorst ja verikäkk – eestlase jõuludoping. Kes see, loll, siis oma verega jamama hakkab!

  Vasta
 • Vanamutt

  7. märts 2019 - 14:39

  40 aastat andsin verd. Kas pean end süüdi tundma?

  Vasta

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Kuidas kaitsed end/säilitad vaimset tervist valimisreklaamide tulva all?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles