Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

INSENERID ANNAVADKI ALLA: töökindlat ja mittelagunevat presskannu on võimatu luua

Teadlased annavadki lõpuks ometi alla - töötava ja mittelaguneva presskannu loomine olevat võimatu.
jagamist

23.märts 2025

Aastakümneid on insenerid näinud vaeva, et luua lõpuks ometi presskann, mis ei läheks nii ruttu katki või ei laguneks kohe ära. Nüüd tõstavad ka viimased töökindla presskannu projekti kallal töötanud insenerid käed üles – see olevat võimatu.

Presskann on väga lihtne kohvi valmistamise seade, mis koosneb silindrikujulisest kannust, kaanest ja varda abil selle külge kinnitatud ja üles-alla liigutatavast kannu läbilõike suurusest restist. Kann on tavaliselt valmistatud klaasist, plastmassist või metallist.

Vaatamata lihtsusele asi lihtsalt pole töökindel

„Mina olen isiklikult selle projekti kallal töötanud alates 1990ndatest. Enne seda ehitasin ma hüdroelektrijaamu ja põgusalt ka NASA erinevate kosmoseprojektide juures,“ märkis inseneriametit pidav prantslane Philippe Turquise.

„Mul hakkas neis töökohtades igav, kui aus olla. Kõik sujus, kõik sai tehtud ja osad need asjad kestavad siiamaani. Hakkasin siis otsima uut välja kutset ja silma jäigi siis presskann,“ sõnas Turquise.

„Avastasin siis, et minutaolisi insenere, kes sellest projektist huvitatud on, oli palju. Enamikke neist paelus mõte sellest, et just nemad on need, kes saavad maailmakuulsaks sellega, et ehitavad valmis presskannu, mis ka kestab,“ sõnas mees.

Töökindla ja mittelaguneva presskannu loomine on viinud hullumajja või vabasurma sadu insenere.

Presskannu inseneride arv on kukkunud drastiliselt

„Alguses oli meid mitusada – entusiastlikud noored targad inimesed. Juba 10 aastat hiljem oli meid poole vähem – kes sattus hullumajja, kes tegi enesetapu. See projekt pole kunagi olnud nõrkadele inseneridele,“ kommenteeris oma tööd Philippe.

„Alles viimastel aastatel on meid jäänud ikka väga väheseks – enamik on aru saanud, et töökindla presskannu loomine on üks asi siin maailmas, mis on võimatu. Aga meie selle väikese grupiga ei kaotanud lootust ja lasime edasi,“ rääkis mees.

„Meil kellelgi ei ole enam alles ei peret ega sõpru – projekti eest oleme maksnud väga kõrget hinda. Juuksed kaotasime me kõik juba kuskil 2000ndate kandis, mina olen impotent aastast 2010,“ rääkis insener.

Projekt on kuulutatud ametlikult läbikukkunuks

„Aga nüüd on kõik – enam me ei suuda. Aitab küll – see on lihtsalt võimatu. Me oleme vedanud alt oma peresid, tervet ühiskonda ja loomulikult ka iseend. Olen äärmiselt kurb ja pettunud endas kui inseneris aga midagi pole teha – see asi lõpeb meie allaandmisega,“ märkis mees.

„Hetkel otsingi endale uut väljakutset. Ilmselt saab selleks olema töökindla põrandamopi loomine. Ehk õnnestub see siis,“ lisas Turquise.

Hea lugeja! Mida arvad Sina sellest – kas teadlased andsid liiga kiiresti alla või mitte? Anna oma arvamusest märku loo all kommentaarides.

Hakka Lugejakirja jälgijaks Facebookis(kliki siia!) ja sa ei maga enam kunagi ühtegi head lugu maha!

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Mis alljärgnevatest juhtub Sinu hinnangul 2024. aastal kõige TÕENÄOLISEMALT?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles