Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

Kinnisvaraärimehed said oma tahtmise: Ülemiste järve kaldale kerkivad luksusvillad

Marco Vara kinnisvarabüroo nägemus Ülemiste järve kerkivatest luksusvilladest, vaade lennujaama poolt.
jagamist

22.märts 2023

Veel selle aasta lõpus lüüakse kopp järve ja seni aastakümneid puutumatuna püsinud tallinlaste joogiveeallika ehk Ülemiste järve kaldale ja osaliselt ka vette kerkivad luksuslikud bungalow-tüüpi villad.

Mitmed aastad tagasi, täpsemalt 2018.aastal toimus Eestis murranguline kohtuvaidlus, kus kaks Ülemiste järve vahetus läheduses kinnisvara omavat naabrit vaidlesid teemal, kui lähedale meie looduslikule joogiveehoidlale tohib endale maja ehitada. Toona olid vaidluse üheks osapooleks kinnisvarabüroo Arco Vara juht Tarmo Sild ja tema vandeadvokaadist naine Kristi, kes tahtsid ehitada neile kuuluvale kinnistule elamut, ja teiseks pooleks transpordiettevõtjast naabrimees Marek Aljand, kes oli sellele plaanile kangekaelselt vastu.

Kohus otsustas kinnisvaraarenduse kasuks

Toonane kohtuotsus tuli siiski Arco Vara omanike kasuks ning nad said ehitada oma villa joogiveejärve sanitaarkaitsealale. Pärast seda otsust läksid arendajad julgeks.

2020.aastal loodi uus kinnisvaraettevõte Marco Vara, mis hakkas peale seda kohtuotsust aktiivselt otsima võimalusi edasisteks arendusteks Ülemiste kaldal. Kõigepealt pöörduti toetuse saamiseks Tallinna linnavalitsuse poole.

Tallinna linn tahtis juba 2013.aastal Ülemiste järve avada

Toonane Tallinna Kesklinna vanem Mihhail Korb leidis aastal 2013, et linlased võiksid Ülemiste järves ujumas käia, sest see ei kujutaks endast linna joogiveevarudele mingit ohtu. Korb ütles, et silmariivava traataiaga piiratud Ülemiste järv tuleb linnarahvale puhkamiseks anda. „Nõuka-aegne hirm, et inimesed hakkavad massiliselt oma joogivett solkima, pole põhjendatud, kõnelevad vaba maailma kogemused,“ märkis Korb toona.

„Kas keegi üldse on mõelnud, miks on Ülemiste järv tara taha peidetud? Siin ei saa muud põhjendust olla kui see kõige levinum – sest see järv on ju aastakümneid tara taga olnud. Mingit ohtu järve kaldal liiklevad ja järves suplevad inimesed tallinlaste joogiveele ei põhjusta.  Ülemistes on tohutu kogus vett, seda ei õnnestu rikkuda ühel, tuhandel ega isegi mitte sajal tuhandel inimesel,“ selgitas Korb toona.

„Seega, mina pooldan igal juhul järve avamist rahvale ning usun, et ainus põhjus, miks seda tehtud pole, on see, et järve haldav AS Tallinna Vesi on lihtsalt niiviisi harjunud. Absurdne situatsioon – järvel on aed ümber ja seda käsutab oma suva järgi erafirma. Ma olen päris palju maailmas ringi rännanud, kuid sellist asja pole veel kusagil kohanud, et kesklinnas oleks tuhande hektari suurune keeluala!“ sõnas toonane kesklinna vanem.

Sellisel kujul näeb Ülemiste järve veel viimast korda – üsna pea laiutavad järve kallastel ja osaliselt vees luksuslikud villad. (foto: kasutaja Bjoertvedt, wikipedia)

Järgnenud aastad tõid kaasa järve avamise

2019.aastal toimunud pikaaegse traditsiooniga ümber Ülemiste järve jooks toimus juba järve kallastel, järgneval aastal avati järve kaldad ka suplejatele. Murranguline otsus tuli aastal 2020, kui linn otsustas võtta menetlusse kinnisvaraarendaja Marco Vara detailplaneeringu, mis lubaks ehitada järve kallastele kümneid luksuslikke väikevillasid. Käesoleval, 2023.aastal lüüakse kopp järve ja villade ehitus algab.

„Progressile jäävad jalgu ainult need, kes hoiavad vanast asjast kümne küünega kinni – sel viisil ei saaks meie linnas mingit arengut toimuda. Ülemiste järvele laienenud arendus on järjekordne hea näide sellest, kuidas linn, riik ja arendajad töötavad üheskoos, et muuta meie kodulinn paremaks paigaks kõigi jaoks,“ seisis Tallinna linnavalitsuse pressiteates aastal 2022.

Järve järkjärgulise avamise kronoloogia

2018.a: tehti otsus, et Arco Vara omanik võib sanitaartsooni oma elamu ehitada

2019.a: järve kaldad avati esimest korda inimestele – pikka aega toimunud Ülemiste järve jooks toimus otse järve kallastel.

2020.a suvi: Ülemiste järv avati suplejatele, esimene avalik linna ujumiskoht järve ääres

2020.a: asutati kinnisvaraettevõte Marco Vara, mille peamiseks objektiks sai Ülemiste järv ja selle kaldad.

2021.a: Tallinna linnavalitsus võttis menetlusse Ülemiste järve detailplaneeringu.

2022.a lõpp: Tallinna linnavalitsus kinnitas Ülemiste järve detailplaneeringu.

2023.a: Marco Vara lööb kopa järve.

2024.a: Eeldatavalt valmivad esimesed luksuslikud bungalow-tüüpi villad.

Arendus toob kaasa tuhandeid uusi elanikke

1996.aastal elas Ülemiste järve naabruses asuval ja praegusel Rae valla alla kuuluva Järveküla teerritooriumil 66 inimest.20 aastat hiljem on tallinlaste joogiveejärvest kagusse jääv küla koduks juba üle 1300 külamehele naisele ja lastele. Aastaks 2024 elab Ülemiste järve kallastel plaanide järgi juba üle 7000 elaniku.

Ülemiste järv (ka Järveküla järv, Mõigu järv, Kuningajärv) asub Tallinna kaguosas Kesklinna linnaosas. Järve pindala on 9,6 km², sügavus kuni 6 meetrit. Ülemiste on Eestis pindalalt kolmas looduslik järv Peipsi ja Võrtsjärve järel (varem kolmas olnud Mullutu-Suurlaht on jagunenud väiksemateks osadeks). Ülemiste järvest saab Tallinn vett alates 14. sajandist.

Järvest idasuunale jääb Tallinna lennujaam.

1 kommentaar

  • Laia silmaringiga ja hooliv poliitik

    18. jaan. 2019 - 22:31

    Kõik on OK. Me võime ju oma sõbralike naabrite, lätlaste juurest piiramatus koguses joogi- ja pesuvett osta. Valige mind ja lõpmatud koormad pudelivett Lätist hakkab läbi minu firma Tallinnasse tulema !

    Vasta

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Mis alljärgnevatest juhtub Sinu hinnangul 2024. aastal kõige TÕENÄOLISEMALT?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles