Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

Metssiga: “Ilmatarga seapõrn näitab ilusat ja lumerohket talve!”

Metssiga Arvo jälgimas ilmaennustajate põrna.
jagamist

Metssiga Arvol vedas sel aastal kohe eriti: jahimehed kinkisid talle neli ilmaennustaja põrna, mille pealt talve kulgu ennustada. Talv tulevat ilus ja lumerohke, ütlevad ilmaennustajate põrnad.

Metssiga Arvo astub koopast välja kandik käes, endal rahulolev, isegi naerusuine nägu ees, kihvad paljastatud. Nüüd võiks imestada, et ei tea, mis uuema aja tundmatu delikatessiga küll tegu olla võiks, aga mõistada pole vaja – meie toimetus ei läinud metssea Arvo juurde metsa juhuslikult. Päev varem oli talle toodud nelja tuntud Eesti ilmaennustaja ja ilmatarga põrnad ning neid Arvo nüüd kandikul meie ette kannabki.

„See oli minu jaoks suur ja tore üllatus, kui pühapäeva hommikul sõitis tuttav jahimees õuele ja andis mulle, kujutad sa ette, kogunisti neli ilmaennustaja ja ilmatarga põrna! Nii palju pole mul neid korraga kunagi varem olnud,“ räägib metssiga Arvo.

Põrnad pärinevad Eesti eri paigust, kus mitmed meedias tuntud ilmaennustajad ja ilmaeksperdid elavad.

Ilmaennustajad olnud mitmekümneaastased või veidi vanemad, ilmselt kõik ühest ilmatargutajate pesakonnast. Kaks põrna on 33 cm ja teised kaks 36 cm pikad.

Mitu on ikka parem

Ilmaennustaja põrn on teadupärast üks tuntumaid, samas ka müstilisemaid asju talve ennustamise juures. Juba ammusest ajast on teada, et jõulude eel sigu veristades uuriti ikka ka ilmatarkade põrna, et läheneva talve ilma teada saada.

Põrna sõrmede vahelt läbi lastes loeti selle paksuse järgi, kas tuleb külm või soe talv. Paksemad kohad tähendavad pakaselisemat aega. Ilmaennustaja põrna laius annab aga aimu lume kohta. Saidla kuulub nende ilmatarkade kilda, kellele annab just põrn kõige täpsema pildi külmast aastaajast.

Meie toimetuse metssiga Arvo ütleb, et kõik tänavused ilmaennustajate põrnad pakuvad lumerohket ja paraja külmaga talve.

Arvo tööl.

„Kuigi üldiselt näitab üks ilmatarga põrn ära ka talve kujunemise, siis mitme põrna puhul saab neid võrrelda ja täpsemalt ennustada,“ märgib metssiga. Talle toodud neli ilmaennustaja põrna on üsna sarnased, rääkides talvest üht ja sama juttu.

Ilmaennustajate põrn näitab, et jaanuari keskpaigast või isegi veidi varem on tõsine talv käes ja talv kestab aprilli alguseni välja.

„Stabiilne talv, ei ülikülm ega ülisoe. Külmemad perioodid vahelduvad pehmematega ja nii kevadeni välja. Aga ta peab pikalt seda talve, kevade poole on hästi rohkesti lund,“ võtab metssiga Arvo talveolud lühidalt kokku.

Põrnad on nähtud. Pildid tehtud. Metssiga Arvo võtab kandiku ja viib selle jahedasse koopasse tagasi. Mis saab põrnadest edasi? Selgub, et ei midagi erilist.

„Lähevad kägudele toiduks,“ ütleb metssiga Arvo lõpetuseks.

Kliki SIIA ja toeta Eesti kõige usaldusväärsema ja tõsiseltvõetavama uudisteallika Lugejakiri.ee ilmumist!

Kommentaarid (6)

 • Naljanina

  26. nov. 2022 - 17:14

  Hea, et ilma vaadatakse põrnade, mitte sabade pealt. Nelja sabaga ilmatarka pole küll kuskilt võtta.

  Vasta
  • Böö

   26. nov. 2022 - 18:27

   Ja nelja põrnaga ilmatarku on võtta? Et neli põrna kokku saada, on vaja neljast ilmatargast põrnad välja võtta. Nuga sisse ja ….

   Vasta
 • Ennustaja

  26. nov. 2022 - 17:30

  Põrna pikkus pidi jälle jääpurikate pikkust ennustama.

  Vasta
 • Jutumoor

  26. nov. 2022 - 17:30

  Jumal tänatud, et kiilasjääd ei ennusta keegi.

  Vasta
  • Böö

   26. nov. 2022 - 18:27

   Kiilasjääd ennustab su abikaasa sääselennuväli.

   Vasta
   • Jutumoor

    26. nov. 2022 - 22:28

    Kas tõesti libeduses on süüdi kiilakad? Polegi siis süütud nagu beebi pepud?

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Kas Eestis peaks kehtestama abieluvõrdsuse aka homoabielu?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles