Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

MIDA RIIGIHANGET? Riik hakkab Rail Baltica trassi kaitsmiseks koguma hundikust

Hundiuriin hoiab raudteest eemale ka kõige julgemad ja jultunumad loomad.
jagamist

12.aprill 2020

Otsustatud! Täna said kokku RMK, Tallinna ja Riia loomaaia ning Rail Balticu juhid ja kirjutasid alla laiapõhjalisele lepingule – selmet hakata kogu trassi piirama taraga, otsustati, et trassi hakatakse regulaarselt pritsima hundiuriiniga.

Projekti eesmärk on hoida ulukid raudteest eemale ning selleks kuulutati välja riigihange suures koguses hundiuriini ostmiseks.

Tara on liiga kallis

Riigi esialgne plaan piirata kogu Rail Baltica trass kõrge taraga on kõrvale heidetud, sest see läheks liiga kalliks.

„Saime juba projekteerides aru, et tara ehitamine mõlemale poole trassi tõstaks kulud taevasse. Niisiis sai hakatud otsima uusi võimalusi, kuidas loomad raudteest edukalt eemal hoida,“ märkis Rail Balticu esindaja peale kohtumist.

„Meie eesmärk oli leida võimalikult keskkonnasäästlik lahendus, kuidas loodavat trassi eraldada. Õnneks tulid meile appi loomaeksperdid ja koostöös nendega saigi välja mõeldud tunduvalt odavam lahendus,“ märkis loodava raudtee esindaja.

Riigihankes osalevad tõenäoliselt loomaaiad

Kuna huntide eritus on üsna vänge ja linnatingimustes on selle reovette laskmine jällegi keskkonnaohtlik, siis hakatakse seda vähemalt esialgu kokku koguma loomaaedadest. Võidavad kõik – trass saab kaitstud ja loomaaiad ohtlikust ainest lahti.

Kohe kerkis üles ka probleem, et kuidas seda laiali jaotada. Selleks uuriti erinevaid võimalusi, alustades huntide suunamisest mööda trassi kuni professionaalsete logistikafirmadeni välja.

Emahunt nahutamas oma poega, sest viimane pole siiamaani uriinikogumiskasti urineerimist ära õppinud.

“Need võimalused kukkusid siiski ära – huntide suunamine on keeruline ja logistikafirmad viskasid lihtsalt toru hargile kui kuulsid, mida nad laiali vedama peaksid hakkama,“ märkis Rail Baltica trassi esindaja.

„Uurisime kolmelt eraettevõttelt, et kuidas nad saaksid meid aidata – kaks neist taandusid kohe kui said teada, mis kaupa temperatuurkontrollitud haagistes vedama hakatakse. Kolmanda ettevõtte juht kostitas meid isegi vängemate sõnadega kui hundikusi on,“ märkis RB esindaja.

Kaasa saavad lüüa kõik rohelise mõtteviisiga inimesed

Esialgse plaani järgi kogub riik hundiuriini küll kokku, kuid inimeste abi läheb tarvis selle hundikusi laialijaotamisel.

„Loodame tõepoolest heade rohelise mõttemalliga ja patriootlikult meelestatud kodanike abile, kes aitaksid meil selle uriini lööktöö raames trassile laiali jaotada ning hoida sellega raudtee metsloomavaba,“ märkis RMK juhatuse esimees Aigar Kallas.

“Ütleme nii, et jumal ise juhatas asjad praegu paika ja suutsime mõelda väljaspool kasti!” teatas ta rahulolevana.

Väljaspool kasti mõeldi silindris. Nimelt hakkab RMK pakkuma matkajatele kaasa silindrikujulisi käsitsi survestatavaid pritse, millega matkajad saavad terve raudtee äärse ala pritsida üle hundi kusiga.

Juba on projekti vastu hakatud huvi tundma ka piiri tagant. Nimelt on Mongoolia rändkarja kasvatajad komplekteerimas praegu turismigruppe, kes tuleksid uut lahendust lähemalt uurima ja natuke ka kaasa aitama.

Kohaliku reisifirma LaTriin Reizekspertz juhataja Ulla Riin kinnitab, et huvi on suur ja hetkel on plaanis tulla kolme bussiga Luhamaa piiripunkti, kust Atko bussifirma juba seltskonna ülevõtab ja trassile viib.

„Seal antakse neile kohe ka pritsid kätte ja näidatakse suund kätte. Mida varem me pritsimisega alustame, seda kiiremini saavad loomad aru, et antud piirkond on no-go-tsoon,“ lisas reisifirma esindaja.

Rail Baltic on kavandatav Poolat, Leedut, Lätit, Eestit ja Soomet ühendav standardrööpmeline (1435 mm laiuse rööpmevahega) 870 km pikkune kiirraudtee. Tegemist on viimase saja aasta kõige laiaulatuslikuma taristuprojektiga Balti regioonis.

Hundikusi projektil hoiab silma peal Lugejakirja külalisreporter Ronald T. Rümp.

SEOTUD LOOD:

LAHENDUS IDA-VIRUMAA KRIISILE: kaevurid pannakse Rail Balticat ja Helsingi tunnelit kühveldama

Kalevi uus šokolaad on ajanud looduskaitsjad täiesti marru

Hakka Lugejakirja jälgijaks Facebookis (kliki siia!) ja sa ei maga enam kunagi ühtegi head lugu maha!

1 kommentaar

  • Aare Tesaar

    5. aug. 2019 - 20:48

    Järjekordne lollus riigiametnikelt! mis oleks lihtsam, kui huntide küttimislubade asemel anda piiramatus koguses huntide püüdmislubasid! igale püütud hundile sisse joota kodumaiste õlletehaste toodangut ja kanda neid ( ise nad ju liikuda enam ei suudaks) piki trassi ja nii edasi-tagasi kuni feilbaltiku lõpuni…

    Vasta

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Mis alljärgnevatest juhtub Sinu hinnangul 2024. aastal kõige TÕENÄOLISEMALT?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles