Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

Riik loobub e-maili teel vaktsineerima kutsumisest, asemele tulevad suitsusignaal ja tuvipost

Riigiportaal eesti.ee teel vaktsineerima kutsumine osutus liiga keeruliseks ja nüüd katsetatakse töökindlamaid lahendusi.
jagamist

Valitsus andis täna teada, et riigiportaal eesti.ee teel vaktsineerima kutsumise projekt on läbi kukkunud ning nüüd asutakse proovima töökindlamaid ja vanematele inimestele tuttavamaid lahendusi, nagu suitsusignaalid ja tuvipost.

Valitsuse sõnul minnakse läbiproovitud ja töökindlamate lahendustele üle sellepärast, et eelmiseks nädalalõpuks kutsuti 13 000 inimest, kes kuuluvad 60–69-aastaste riskirühma, portaali eesti.ee kaudu vaktsiini saama, kuid rohkem kui pooled vaktsineerimise ajad jäid kasutamata, kuna teavitussüsteem ei tööta või ei saanud inimesed sellest lihtsalt aru.

Osutus liiga keeruliseks

„Kuigi Eesti on e-riik ja peaaegu kõik riigi teenused käivad läbi erinevate IT-lahenduste, alahindasime me meie pensionäride arvutialaseid teadmisi,“ tunnistab terviseminister Tanel Kiik.

“Näiteks tuli pensionäridel kõidepealt veenduda ,et nende interneti teenusepakkuja poolt antud ruuteris on viimane firmware ja seadistatud e-maili server. See oli see lihtne osa,” märkis minister.

Lihtne valik aga enamus pensionäre on piisavalt lollid, et ei saanud sellegagi hakkama.
  • “Seejärel oli riigi konkreetne soovitus mitte kasutada graafilist liidest, mis peaks olema isegi siililegi selge. Ehk siis kasutaja, antud juhul pensionär peab aru saama kuidas töötab SartTLS, ka üsna lihtne osa või vähemalt nii meile tundus,” sõnas minister.
Taas lihtne osa seadistusest, millest enamikul pensionäridel käis taas jõud üle.

„Ehk siis sai meile üsna ruttu selgeks, et see lahendus, et vaktsiini sooviv pensionär peab riik.ee lehelt laadima veel lisaks kõigile eelnevale alla ka spetsiaalse sisselogimisprogrammi, käivitama selle oma arvutis, logima sealtkaudu sisse riigiserverisse, sisestama sätete alt proxy serveri koodi 2045 ning määrama konkreetse IP-aadressi 0.44.177.09 ja seejärel käivitama ka spetsiaalse turvalise VPN-ühenduse, mis viib ta riigiportaali, kus ta peab sisestama korrektselt oma era e-maili aadressi, et saada riigilt vaktsineerimisele kutsuv e-mail, ei tööta,“ selgitas terviseminister Kiik eelmise lahenduse puudusi.

Postituvi õppimas pähe kõigi vaktsineeritavate nimesid ja aadresse.

„Need pensionärid, kes sellega siiski hakkama said, töötavad täna juba riigi heaks Teabeameti häkkerite osakonnas,“ leidis Kiik asjast ka midagi positiivset.

„Aga ülejäänutega oli jah probleeme ja seetõttu tuli üle minna muudele lahendustele.“

Tuttavamad lahendused

„Nii saigi otsustatud, et riigiportaal eesti.ee teel vaktsineerima kutsumise projekt on läbi kukkunud ning nüüd asume proovima töökindlamaid ja vanematele inimestele tuttavamaid lahendusi,“ sõnas Kiik.

Näiteks võtame kasutusele lihtsamad ja vanematele inimestele arusaadavamad kommunikatsioonivahendid nagu suitsusignaalid ning tuviposti,“ selgitas minister.

„Suitsusignaalidega kutsustakse üle Eesti inimesi vaktsineerima siis, kui on ilus ilm ja kehva ilma puhul läheb töösse tuvipost,“ tutvustas terviseminister Kiik uusi vanu lahendusi.

“Usume, et nüüd hakkavad asjad päriselt ka liikuma ja eestlased saavad vaktsineeritud oluliselt kiiremini, kui seni,” loodab terviseminister Tanel Kiik.

Kas Sina polegi veel toetanud Eesti kõige usaldusväärsema ja tõsiseltvõetavama uudisteportaali Lugejakiri.ee ilmumist? Kliki siia ja pane õlg alla!

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Mis alljärgnevatest juhtub Sinu hinnangul 2024. aastal kõige TÕENÄOLISEMALT?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles