Hiljuti avaldatud rahvusvahelisest uuringust selgus, et Tallinnast Läänemerre jõudvast prügist ligi poole moodustavad suitsukonid. Nüüd on tulemused käes – Läänemerel on suureks probleemiks kerkinud nikotiinisõltlastest hülged.
Kuigi Tallinna lahte jõuab võrreldes teiste Läänemere maadega ka tavatult palju klaasi ja vahtplasti, on kõige levinum mereprügi pealtnäha süütu suitsukoni. Need on omakorda jõudnud hüljeste organismi.
Nikotiinisõltlastest hülged
Tänavale visatud konid võib merre kanda tuul, aga on ka otsetee. Üle poole Tallinna sadeveesüsteemist ei läbi veepuhastusjaama. Nii et kui suitsukoni poetada kanalisatsioonikaevu, nagu seda linnapildis sageli näha võib, surfab koni elegantselt merre.
“Peaaegu pool merre suunatavast prügist on suitsukonid ja filtrid, mis Tallinna linna territooriumilt linna jõuavad,” ütles Stockholmi keskkonnainstituudi Tallinna keskuse vanemekspert Harri Moora.
„Hülged on neid konisid sisse söönud juba aastaid ja seetõttu on neil arenenud välja kõrge nikotiinisõltuvus. Ega loom siis aru ei saa, mida ta täpselt kalade kaudu või muul viisil sisse sööb,“ märkis vanemekspert.
Läänemere uus nuhtlus – suitsu pommivad ja tossavad nikotiinisõltlastest hülged.
Hülged on suitsetamise ära õppinud
Suitsukonid on globaalne keskkonnaprobleem. Sigaretifiltris sisalduvasse mikroplasti imenduvad mürkained. Konid satuvad sageli kalade kõhtu ja leiavad nii tee toiduahelasse.
“See on just sellise mõõduga prügi meres, mida mereelukad hakkavad sööma ja sealt edasi on ta suure tõenäosusega selle sama suitsetaja toidulaual,” tõdes Moora.
„Uue veidra probleemina on nüüd laual see, et kuna hüljeste nikotiinisõltuvus vajab pidevalt värsket ainet peale, siis on nad ära õppinud suitsetamise. Loomad on isegi nii julgeks läinud, et paterdavad rannale, varastavad sealt päevitajate suitsud ja lähevad tagasi merele neid tõmbama,“ selgitas ekspert.
Hüljeste suitsetamine segab laevu
„Oleme saanud juba ka mitmeid signaale laevakaptenitelt, kes kurdavad, et hülged ronivad laevatekile ja pommivad madrustelt sigarette. Kui need on käes, siis lähevad nad oma vedelemiskohtadesse ja läidavad sigaretid,“ selgitas mees tekkinud kurioosset olukorda.
„Harvad pole enam ka juhud, kus hüljeste tekitatud suitsupilv on hakanud segama laevade navigeerimist – enam lihtsalt pole võimalik tuvastada mere- või maamärke kogu selle hüljeste suitsutossu seest,“ kirjeldas ekspert.
„Oleme küll teavitanud kõiki laevnikke sellest, et hüljeste juttu ei tasu uskuda aga tundub, et nad on endiselt piisavalt visad ja veenvad, et oma paki nad kätte saavad ja nagu korstnad nad tossavad,“ lisas vanemekspert.
SEOTUD LOOD:
Eesti kohal on kahtlane suits, piirivalve lennuk uurib selle päritolu ja siinviibimise põhjust
VALITSUSKRIIS: Jevgeni Ossinovskil ja Margus Tsahknal keelatakse koos suitsetamine ära
Hakka Lugejakirja jälgijaks Facebookis(kliki siia!) ja sa ei maga enam kunagi ühtegi head lugu maha.
sinuema69
8. veebr. 2022 - 15:01see on üle käte juba, mere juures pole tükk aega saanud käia, koguaeg pommitakse suitsu, annad ühe, annad teise, siis nood räägivad teistele edasi et too tüüp on puht loll, jagab oma suitsu. Pole lihtne see elu SAAREL. Ja Marbsi ma ei tõmba, vaid seda kõige odavamat laari.
sinuema96
8. veebr. 2022 - 15:01ok mees