Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

Tähelepanu, naised! 6 soovitust, kuidas oma auto saabuvaks suveks ise ette valmistada

Naised mõtlemas, et mis hooldust auto nüüd enne suve täpselt vajabki.
jagamist

Head naised – kevad on käes ja ilmateade lubab juba suvesooja. Suvi ei ole enam kaugel ja paras aeg on oma auto ette valmistada suve tulekuks. Panime teile kirja 6 põhilist soovitust, mida saaksite oma auto heaks juba praegu ära teha.

NB! Kui sa ise ei oska või sul pole väidetavate meessootunnustega jorssi käepärast võtta, kes need tegevused ära teeks,  siis mine julgelt lähimasse rehvivahetuspunkti või autoremonti ja palu remondimeestel need asjad sinu auto juures ära teha!

1.Rehvid.

Sinu autol on all praegu talverehvid ja need tuleks ära vahetada. Osad eksperdid soovitavad, et aastaringi võiksid olla autol lamellrehvid, millega saab ja tohib sõita nii talve kui suvel. Aga te ju teate ise ka, kallid naised, et kui köögikombain sobib kõikideks töödeks, siis ei sobi ta tegelikult mitte millekski. Nii on ka lamellrehvidega.

Alla tuleks panna korralikud suverehvid. Tähele tuleks panna rehvi mustri sügavust – kui võtate huulepulga ja keerate selle välja täpselt sama palju kui siis, kui huuli värvite, siis see väljatulev osa peaks rehvi mustri sisse nö ära kaduma – siis on kindel, et rehvil on piisavalt sügav muster.

Lugejakirja soovitus: küsi rehvivahetuspunktis korralikke suverehve ja ära unusta neisse õhutusavasid puurida kas siis ise või lasta töömeestel seda teha. Suvel lähevad maantee ja tänavad väga kuumaks ja samamoodi võivad üle kuumeneda ka rehvid. Kui neisse on puuritud väikesed õhuavad, siis seda ei juhtu, sest rehv saab piisavalt värsket välisõhku peale ja ei kuumene üle ega lähe katki.

Kõige lihtsam on õhutusavasid teha nii:

Ja tulemus peaks olema midagi sellist:

2.Õli.

Auto mootor vajab töötamiseks vahel ka õli. Suvel on kuumad ilmad ja ka auto vajab siis teistsugust õli kui talvel. Nimelt kuuma ilmaga kipub ka mootor kuumemaks minema ja seetõttu peab autos olema õli, mis kannatab kuuma. Ja milline õli kannatab kuuma? Täpselt – toiduõli, mida pannakse ka pannile. Kui see õli kannatab panni kuumust, kannatab ta ka mootori kuumust.

Lugejakirja soovitus: lase enne suve tulekut vana õli mootorist välja. Asemele võid julgelt panna toiduõli, mida müüakse igas toidupoes. NB! Siiski tuleks eelistada Extra Virgin õlisid, sest need on paremad nii toidus kui ka mootoris. Ära kuula oma meestuttavaid või remondimehi – kõik tahavad sulle pähe määrida mingit ekstrakallist ekstra mootorile mõeldud ekstraõli – see on kõik tavaline skämm, et sinult rohkem raha teeninduses kätte saada. Odavam ja kindlam on kasutada head toiduõli, mida leiad igast poest. Küsi julgelt selle kohta nõud ka autoremondi meeste käest, nad teavad kohe, mida teha.

Suvisele mootorile anna ainult parimat kraami. Ta tänab sind selle eest.

3.Jahutusvedelik.

Mootor vajab jahutusvedelikku, et töötada. Seda eriti suvel. Suvel on ilm kuum ja mootor läheb töötades väga kuumaks ja võib ilma jahutusvedelikuta katki minna. Sellest ka vedeliku nimi – jahutusvedelik. Sarnaselt õliga on ka siin jäme ots jällegi autokaupade parseldajate käes, kes käsevad sul osta spetsiaalset jahutusvedelikku. See aga on kallis ja kuigi ta täidab oma funktsiooni isegi pisut, on olemas odavamaid ja samahäid alternatiive.

Lugejakirja soovitus: osta poest energiajooki – see on sama värvi jahutusvedelikuga aga on kordi odavam ja sama efektiivne. Kui ilmad lähevad eriti kuumaks, siis tasuks talitada nii, et kui hommikul paned mootorisse jahutusvedelikuna seda rohelist energiajooki, siis lisad sinna ka mõned jääkuubikud – see aitab mootoril kauem jahutatuna püsida.

Sobib ükskõik, milline neist energiajookidest. Ära unusta jääkuubikuid lisada kui on eriti kuum ilm!

4.Paki kokku talvevarustus ja viska minema.

Tõenäoliselt on sinu auto täis igasugused harju ja kaabitsaid, millega said talvel mugavalt lund ja jääd hommikuti klaasidelt pühkida. Nüüd neid pole enam vaja, sest ei ole lund ega jääd klaasidel. Paki need kokku ära ja viska minema. See võib tunduda raiskamisena aga kindlasti pole seda. Nimelt on iga talv erisugune ja ka lume iseloom erineb suuresti. Seega need harjad ja kaabitsad, mis sobisid möödunud talveks, ei sobi suure tõenäosusega uueks talveks. Näiteks võib juhtuda, et hari, millega pühkisite sel talvel lund, ei pruugi minna kokku tuleval talvel maha sadava lume iseloomuga ja DNA-ga. See omakorda võib tähendada seda, et harjal kukuvad harjased lihtsalt küljest ära. Ja seda teemat teab ju iga naine!

Lugejakirja soovitus: Enne uut talve ära osta mingeid uusi lumepuhastusvahendeid. Eksperdid mõõdavad uue talve tulles taas lume erinevaid keemilisi näitajaid ja vastavalt sellele soovitatakse ka uued töövahendid, mis peaksid kokku minema täpselt lume ja külmatingimustega.

5.Aku.

Autod vajavad käivituseks akut. Nagu patereid, kipuvad ka autode akud vahel tühjaks saama. Aku on suur must kandiline asi, mis on kapoti all ja mis on täis voolu. Ise pole seda mõtet näppima minna, sest kunagi ei tea, mis juhtuda võib. Ega koduski ju ei võta sukavardaid ja ei pista neid stepslisse, et uurida, kas elekter ikka on sees. Kui auto ikka ei käivitu hommikul, siis tõenäoliselt on viga just akus.

Lugejakirja soovitus: hommikul autot käivitades hoida gaasipedaali tühikäigul mitte täitsa põhjas aga kuskil nii 90-96% peal ehk peaaegu autopõranda lähedal. On oluline märkida, et hoida tuleks gaasipedaali põhja ligidal mitte alla 10-15 minuti! Selle ajaga laeb auto generaator teie aku ilusti täis ja saate muretult ka peale tööd autot käivitada. Sel viisil tuleks hakata käituma juba enne suve tulekut. Osad eksperdid soovitavad akule panna peale ka väikese sooja tekikese, et elekter sealt välja ei läheks aga otseselt vajalik see pole – ehk võib panna aga ei pea.

6.Klaasipesuvedelik. 

Sinu autol on tõenäoliselt sees veel talvine pesuvedelik, mis haiseb tavaliselt nagu Kopli parm. Nii kui klaasile lased, on auto täis alkoholi haisu. Talvel oli see vajalik, et lumi ära sulaks aga nüüd enam mitte.

Lugejakirja soovitus: kuluta vana talvine aknapesuvedelik ära. Sa võid osta poest roosat värvi vedelikuga kanistri ja panna seda autosse sisse aga see on üllatavalt kalliks läinud juba. Mitmete testide järel on eksperdid leidnud, et tegelikult on olemas ka täiesti töötavaid koduseid lahendusi, mida kasutada, et mitte ennast iga nädal vaeseks maksta klaasipesuvedelikku ostes. Neil, kellele meeldib see kerge alkoholilõhn aknaklaasipesuvedelikus, tuleks talitada nii: osta poest pudel viina ja Fairyt – sega need kaks kokku ja kalla klaasipesuvedeliku paaki. Kui sulle ei meeldi alkoholi hais autos, siis ära viina sinna pane, ainult Fairyt koos veega. Kui soovid, et autos oleks selle etanooli haisu asemel mingi muu meeldivam lõhn, siis võid visata klaasipesuvedeliku paaki näiteks ka paar kaneelipulgakest.

Mmm…kes ei tahaks hommikul autot käivitades ja klaase pestes tunda esimese asjana värsket kaneelisaiade lõhna?

Hea Lugejakirja fänn – anna meile loo all kommentaarides teada, kas antud soovitustest oli sulle abi? NB! Jagage kindlasti seda artiklit ka oma sõpradele ja tuttavatele – teeme koos Eesti liikluse ja sõidukid turvalisemaks!

Hakka Lugejakirja jälgijaks Facebookis(kliki siia!) ja sa ei maga enam kunagi ühtegi head lugu maha!

Kommentaarid (5)

 • Hilda

  24. apr. 2019 - 14:14

  Mina soovitaks oliiviõli asemel kasutada avokaadoõli. Nimelt on külmpressi oliiviõli suitsemispunkt pigem madal ning kui tõelised suvekuumad kätte jõuavad, siis võib kapoti alt lekkiv suits ära ehmatada. Lisaks hävitab õli ülekuumutamine kasulikke rasvhappeid ja antioksüdante, mis on tarvilikud mootori sujuvaks tööks ning pikaks eluajaks. Avokaadoõli on samuti väga hea ja kasulik ning talub kuumust palju paremini.

  Vasta
 • Matilda Pärituul

  25. apr. 2019 - 13:28

  Mõned küsimused:

  1) Kas kaneelipulgake käib selle korgi alla, mille avamise järel kõvasti auru välja tuli?
  2) Proovisin seda aku laadimise lifehacki. Millegipärast läksid pedaali vajutamise ja 15 min põhjas hoidmise ajaks tagant need punased valgustid põlema? Kas see näitab, et aku tuleb välja vahetada?
  3) Kas õhuauke võib rehvidesse puurida ka külje pealt: ei tahaks selle tühja asja pärast rattaid alt ära võtta. Ühe rehvi peal proovisin juba, ja tundub, et õhku tuleb ka küljepealsest august kenasti välja. Tegin juba ka naabrimehe auto rehvid korda, sest ta on niiii kena inimene.
  4) Kapoti all möllates avastasin, et keegi on mingisuguse sukavarda mootori juurde unustanud, ots oli veel kole ja õline. Viskasin selle ära, sest see haises veel talvise õli järele.
  5) Lisasin igaks juhuks kütusepaaki chia seemneid ning täistera rukkijahu. Internetist lugesin et see pidi auto sooritusvõimet parandama ning ökoloogilisem olema kui tavaline kütus.

  Vasta
  • lugejakiri

   25. apr. 2019 - 13:47

   Hea Matilda

   Rõõm kuulda, et meie nõuandeid vajalikeks pead.Esitasid meile ka mõned küsimused, millele vastame hea meelega:

   1) Kas kaneelipulgake käib selle korgi alla, mille avamise järel kõvasti auru välja tuli?
   VASTUS: Jah, täpselt sinna. Aur on loomulik, see aitabki kaneelilõhnal paremini levida autosse.

   2) Proovisin seda aku laadimise lifehacki. Millegipärast läksid pedaali vajutamise ja 15 min põhjas hoidmise ajaks tagant need punased valgustid põlema? Kas see näitab, et aku tuleb välja vahetada?
   VASTUS: Ei, see näitab lihtsalt, et need tulukesed töötavad korralikult. Muretsemiseks pole põhjust.

   3) Kas õhuauke võib rehvidesse puurida ka külje pealt: ei tahaks selle tühja asja pärast rattaid alt ära võtta. Ühe rehvi peal proovisin juba, ja tundub, et õhku tuleb ka küljepealsest august kenasti välja. Tegin juba ka naabrimehe auto rehvid korda, sest ta on niiii kena inimene.
   VASTUS: Te tundute tõepoolest kena abivalmis inimene olevat kui ka naabrimehe autot aitasite paremaks muuta. Puurida võib rehvi iga külje pealt – peaasi,et oleks piisavalt õhuauke.

   4) Kapoti all möllates avastasin, et keegi on mingisuguse sukavarda mootori juurde unustanud, ots oli veel kole ja õline. Viskasin selle ära, sest see haises veel talvise õli järele.
   VASTUS: Tõenäoliselt jättis selle sinna remondimees. Palun kirjutage talle ja öelge talle, mida te tema lohakast tööst arvate.

   5) Lisasin igaks juhuks kütusepaaki chia seemneid ning täistera rukkijahu. Internetist lugesin et see pidi auto sooritusvõimet parandama ning ökoloogilisem olema kui tavaline kütus.
   VASTUS: Jah, see on nüüd VEEL parem biokütus.

   Vasta
 • Tartus

  11. mai 2021 - 16:02

  Igatahes on kuumade ilmadega hea parkida autot vahel ka mõnes veekogus. Tartus näiteks Emajões. Tänak igatahes tegi kaa nii – kui ta veel kraaviott oli. Rannas peaks sõitma vähemalt rattad poole rummuni vette – Su auto tänab sind! :=)

  Vasta
 • Loogiline!

  17. nov. 2022 - 08:55

  Tsitaat: “teeme koos Eesti liikluse ja sõidukid turvalisemaks!” Turvalisus on pealmine! Kui kõiki neid soovitusi järgida, siis oli turvalisust kohe tükiks ajaks. Kuid LUGEJAKIRI on ajast pisut maha jäänud – või siis natuke ette rutanud. Nimelt on suveni ikka üsna tükk aega minna… Täna loodaks ikka lugeda, kuidas autoga olla valmis TALVEKS – et kõik oleks ikka hästi turvaline janii…

  Vasta

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Mis alljärgnevatest juhtub Sinu hinnangul 2024. aastal kõige TÕENÄOLISEMALT?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles