Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

Täna öösel saab taevas näha haruldast topeltkuud

Topeltkuu taevas. On ju ilus?
jagamist

Täna öösel pakub loodus tõelist vaatemängu – peale südaööd on taevas näha vaatepilti, mida näeb haruharva –topeltkuu.

Riigi ilmateenistuse sõnul ilmub topeltkuu taevasse tavaliselt varakevadel kui õhk kõrgemal on veel karge, kuid maapinnal juba soojem. Siiski peavad olema täidetud mitmed olulised tingimused, et kuu paistaks maale justkui oleks neid seal koos kaks.

Eeltingimusi on mitu

„Näiteks peab kuu faas õige olema ja täna õhtul ta seda on, sest teavas on poolkuu viimane veerand. See on siiski alles väike osa topeltkuu tekkimise valemist,“ märkis Riigi ilmateenistuse õhuspetsialist Toivo Saar.

„Kui nüüd väga teaduslikuks kätte minna, siis peavad õiged tingimused valitsema ka troposfääris ja stratosfääris. Õigemini siis nende kahe vahel. Troposfääris kõrguse kasvuga õhutemperatuur langeb. See on tingitud sellest, et peamiselt soojendab õhku maapind, seega maapinnale lähemal olev õhk on soojem kui kõrgemal olev õhk. See asjaolu soodustab õhu vertikaalset liikumist ehk konvektsiooni,“ selgitas Saar.

Fenomen, mida näeb haruharva – topeltkuu. Loodus on imeline.

„Täna oli Eestis soe kevadilm aga öösel on oodata temperatuuride olulist langust ja seetõttu tekibki troposfääri ja stratosfääri vahele külma ja sooja õhu segu, mis omakorda maalt vaadates tekitabki illusiooni, et näed kuud topelt,“ selgitas topeltkuu tekkimist spetsialist.

Vanarahvas nimetas topeltkuud teisiti

„Olen kursis jah sellega, mis täna taevas toimumas on. Lugesin täna ka Riigi ilmateenistuse selgitust antud fenomenile,“ ütles ilmatark ja loodusemees Arvo Maidla.

„Lihtsalt vanarahvas ei kutsunud seda kunagi mingiks kuradi topeltkuuks – nemad kutsusid seda nii nagu nad asja nägid – üks suur helendav perse on täna öösel meie taevas,“ lisas Maidla.

Topeltkuud või nagu vanarahvas seda kutsus – helendavat perset, näeb täna öösel alates südaööst. Nähtus võib taevas selgelt topeltkuuna eristatav olla isegi mitu tundi pärast selle illusiooni algust.

Hea lugeja! Kas kavatsed täna kauem üleval olla, et oma silmaga topeltkuud vaadelda? Anna oma plaanidest märku loo all kommentaarides!

Hakka Lugejakirja jälgijaks Facebookis(kliki siia!) ja sa ei maga enam kunagi ühtegi head lugu maha!

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Mis alljärgnevatest juhtub Sinu hinnangul 2024. aastal kõige TÕENÄOLISEMALT?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles