Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

Eesti suurim suguvõsa peab sel suvel rekordilist kokkutulekut

Kui sinu perenimi on Olen, siis just see mees, Radovan, on sinu esiisa!
jagamist

Ärge uskuge, mida ütleb teile Statistikaamet, sest Facebook teab tõde: tegelikkuses on Olen üks levinumaid perekonnanimesid Eestis. Sel suvel peab Olenite suguvõsa ka kokkutulekut, mis tõotab tulla mitmes mõttes rekordiline.

Põnevad faktid:

-Peaaegu kõik Olenid pärinevad tsaariaja alguses Eestisse asunud ehitusmeistri Radovan Olenovski ja tema mitme naise järeltulijatest.

-Eesti levinuim perenimi pole Tamm või Kask, vaid Facebooki andmetel on see hoopis Olen.

Suvel toimuva suure ürituse eestvedaja Leelo Olen selgitas meile, et kokkutulek toimub väga märgilisel tähtpäeval. „Nimelt saab tänavu täis 300 aastat, mil suguvõsa suur esiisa Oleni külast Eestisse saabus. Oleni küla on muide tänini olemas, Tuula oblastis,” sõnas ta uhkelt.

Kes oli Radovan Olenovski?

„Oi, temaga seostub mitmeid legende ja jutte. Üks põnevamaid on see, et ta alustas teekonda Eestisse, sest kohalik viinaköök kuivas ära. Sõna otseses mõttes, 1718-1719 olid nii suured põua-aastad, et neid mäletatakse veel ürikuteski!” rääkis Leelo Olen, tutvustades oma perekonna ajalugu. „Kus viina pole, pole ka tööd, ja nii alustaski Radovan asumist n-ö parematele jahimaadele.”

Üks ikka väga viljakas mees – Radovan Olenovski.

Eesti oli nimelt toona räsitud Põhjasõjast, rahvaarv oli kahanenud kusagile alla 200 000 kanti ja tühjale maale oodati avasüli igasugust töörahvast. Olenovski saabus Revalisse kesksuvel ja alustas tööd ehitusmeistrina. Üsna ruttu oli tal ka kandev roll maa lastega täitmisel – oma elu jooksul oli tal viis (!) naist.

„Nii palju kui me teame, suri esimene kaheteistkümnenda lapse sünnitamisel, teine pärast viienda lapse saamist südamerabandusse, kolmas jõi end surnuks kuuenda lapse sündimise päeval, neljas pages abieluööl ja jäi kadunuks. Viies sai ainult kolm last, enne kui vana Radovan lõpuks enam tööd teha ei jaksanud!” jutustas Olen.

Neid, kes kannavad perenime Olen, on terve Eesti täis

Ja nii saigi alguse üks suuremaid suguvõsasid Eestis. Ajalugu on aga jätnud perekonnaloole ka oma märgi. „Esimene suurem konflikt oli küll hiljem, aga siiski valus – ilmasõdade ajal. Väga paljud Olenovskid jäid vene poolele, isegi maailmavaatelt,” selgitas Leelo Olen.

Teine konflikt oli nimede eestistamise ajal, mil suurest osast perekonnast said Olenid. „Suur lõhe pole aga siiski kokku kasvanud ja kokkutulekule neid tõenäoliselt eriti ei saabu. Nendega ei räägi me tõesti tänini, mul pole isegi VKontakte kontot!” ütles Leelo Olen.

Olenovskid (hilisem Olen) nõukogude ajal ja hiljem.

Suurim kokkutulek ajaloos

„Me oleme teinud põhjalikku uurimistööd, et kes täpselt millisest vaaremast pärineb. Kokkutulekul on meil plaanis selle info põhjal erinevad mängud ja tutvumisringid. Väga palju on küll harusid, mis on ka kokku kasvanud, aga noh, toona oli see normaalne ja meil ongi tänapäeval põnevam!” rääkis Leelo Olen selle suve plaanidest.

Väga paljud Olenid on käinud oma esiisa jälgedes ja asunud võõrale maale ehitustööle. „Tegelikult on Soomes meil sugulasi nii palju praegusel ajal, et nad on isegi pannud ühe osa laevast kinni eelpeo jaoks, õhtul enne kokkutulekut.” muheleb Olen. „Edasi järgnevad pidustused Valkla rannas. Vanemad ja nooremad saavad ööbida majades, teistele on telkimisplats, kuna meid tuleb kokku lihtsalt nii palju! Juba praegu käime Lätis joogivarusid toomas.”

Suguvõsa tegelik arv selgubki kokkutulekul ja oodatakse rekordit. „Juba teame, et oleme purustanud rekordi Eluülikooli vilistlaste arvult. Helistage meile pärast pidu ja küll siis jagame tulemusi!” lubas Leelo Olen.

Suguvõsa Olen peab kokkutulekut 31. juunil Valkla rannas. Veel on väheseid vabu kohti telkimisplatsil.

NB! Nii et kui sinu perekonnanimi Facebookis on Olen, siis võta aga julgelt ühendust Leelo Oleniga ja registreeri end juba varakult Eesti suurima suguvõsa kokkutulekule!

Olenite põnevat suguvõsa ajalugu uuris ja Leeloga juttu vestis: Holger-Hendrik Hang.

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Mis alljärgnevatest juhtub Sinu hinnangul 2024. aastal kõige TÕENÄOLISEMALT?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles