Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

POMMUUDIS! Jõgevamaal kaevati välja legoklots, mis tõenäoliselt oli Kalevipoja surma tegelik põhjustaja

Jõgevamaalt Kääpa jõest leitud Kalevipoja surma tegelik põhjustaja.
jagamist

Aastaid on ajaloolaste hulgas ringelnud teooria, et Eesti rahva kangelase Kalevipoja ei tapnud mitte tema mõõk, vaid mees suri muul viisil. Nüüd on see leidnud lõpuks kinnitust, kui Jõgevamaal asuvast Kääpa jõest kaevati välja suur legoklots.

Seni kõigile teada olnud legendi kohaselt olevat Kalevipoeg rännanud mööda Eestimaad ringi ja jõudnud ühel päeval Jõgevamaal asuva Kääpa jõe juurde, kus lainete põhjas lebas tema varastatud mõõk. Kuna Kalevipoeg olevat andnud Soome sepale valed instruktsioonid, keda mõõk tapma peab, raiuski mõõk mehel jalad maha ja ta suri sündmuspaigal, väidab keegi saksa nimega mees ühes oma raamatus.

Värsked väljakaevamised näitavad siiski, et Kalevipoja surm võis olla palju proosalisem.

Müstika Kalevipoja surma ümber

“Nagu me kõik teame, siis oli rahvuseepos “Kalevipoeg” autor Friedrich Reinhold Kreutzwald ilukirjanik ja mida ilukirjanikud teevad – nad ilustavad,” kommenteeris Jõgevamaal Kääpa jõe ääres toimunud väljakaevamisi juhtinud ajaloolasest arheoloog Lauri Labidas.

“Kui kõik muu Kalevipojaga sealkandis juhtunu tundus raamatust üsna realistlik, siis ise tegutsev mõõk oli algusest peale kahtlane,” selgitas ta.

“Seega jäi paljude ajaloolaste ja arheoloogide jaoks siiani mõistatuseks, mis või kes tegelikult tappis Kalevipoja. Nüüd tundub, et oleme sellele vastuse leidnud.”

Leiti ülisuur legoklots

“Meil on väga suur rõõm teatada, et sel nädalavahetusel leidsime me Jõgevamaal asuvast Kääpa jõest väljakaevamiste käigus ülisuure legoklotsi, mis meie hinnangul oli Kalevipoja surma tegelik põhjustaja,” märkis arheoloog.

“Leitud legoklots on umbes 2,5 meetrit lai ja ca 12-13 meetrit pikk ehk piisavalt suur, millele peale astudes võid saada raskelt haiget või mille käest saadud vigastusse lausa surra,” usub Labidas.

Tõenäoliselt viimane foto Kalevipojast pärast seda, kui ta oli just astunud legoklotsi peale.

“Hetkel on Jõgevamaalt Kääpa jõest leitud legoklots viidud Eesti Kohtuekspertiisi Instituuti, kust sellelt proovitakse leida mõnda jälge DNA-st või muid vigastusi, mis võiksid viidata, et just see põhjustaski Kalevipoja surma,” selgitas ajaloolane.

“Mina isiklikult usun, et see võis välja näha umbes selliselt, et Kalevipoeg kõndis pahaaimamatult mööda Kääpa jõe kaldaid, astus kogemata legoklotsile, karjus valust valge näoga taeva poole ja kui ta tõstis haiget saanud jala üles, kaotas ta tasakaalu, kukkus ja uppus Kääpa jõkke,” usub Lauri Labidas.

“Loomulikult jõudsid kuuldused Kalevipoja päris surmast ka Friedrich Reinhold Kreutzwaldini, kes ilmselt pidas taolist surma üsna labaseks ja otsustas seda oma raamatutes sel viisil mitte kirjeldada ning valis hoopis teise tee,” lisas ajaloolisest arheoloog ja Kääpa jõe väljakaevamiste juht Lauri Labidas.

Lugejakiri.ee meeldib? No siis kliki siia ja toeta Eesti kõige usaldusväärsema ja tõsiseltvõetavama uudisteallika ilmumist!

Kommentaarid (4)

 • Lolita

  8. mai 2023 - 22:21

  Lauri Labida kolleeg Kõpla Kalle arvab, et tegu võis olla ka kollase hammustava mõrtsukklotsiga.

  Vasta
 • KindralMajor

  9. mai 2023 - 06:41

  Tegelikult sai hoopis siil vihaseks, kui ta oli päästnud Kalevipoja elu ja selle eest ainult rebitud riidetüki sai. Ei mingit reisi talveks Põrgusse, kus soe oleks ja nii ei peaks ta läbijäätununa hiberneeruma, mis kevadel arkamisel tohutu aatomipohmakalaadse tunde tekitab. Niisiis näris siil Kalevipoja vabad otsast ja nõnda see mees verekaotusesse ka lõppes. Pärast tassisid siili sugulased muidugi petteks selle legoklotsi kohale ja levitasid kuluaarides igaks juhuks ka mõõgajuttu. Siiamaani on neil kõik õnnestunud.

  Vasta
 • tapeedimuster

  9. mai 2023 - 08:02

  Labida Lauri teab, et iga eepos peab olema hoiatava sisuga, eriti legoklotside osas.

  Vasta
 • Matilde Pärituul

  9. mai 2023 - 19:50

  Vau, mis äge viis meeste rajal maha võtmiseks! Kui suure klotsiga nad kiiremini pikali saaks ja kas kuju on ka määrav? Dupro, City, Creator või Technics? Mis kõige paremini kärab?

  Vasta

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Mis alljärgnevatest juhtub Sinu hinnangul 2024. aastal kõige TÕENÄOLISEMALT?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles