Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

SUUR LUGU: eelmisel nädalal metsast leitud rekordseen osutus siiski bussiootepaviljoniks

Eesti rekordkärbseseen ja tema leidja - kohalik korilane Teet-Martin.
jagamist

Eelmisel nädalal rabas Eesti seenemaailma kohaliku korilase Teet-Martini (32) väide, et ta on leidnud metsast üle 2 meetri kõrguse kärbseseene. Ekspertide lähem uurimine tõi aga selguse majja – tegemist oli siiski bussiootepaviljoniga.

Lääne-Virumaal Loksal elav koriluskalduvustega Teet-Martin leidis seene lähedalasuvast metsatukast ning tõi selle kohe ka Tallinna mükoloogidele kontrollida.

Üllatus oli suur, sõna otseses mõttes

„Olin täiesti šokis kui aus olla – olen aastaid metsas käinud ja pole mitte kunagi sellist asja leidnud,“ sõnas Teet-Martin, kes korilusega tegelenud üle 15 aasta. „Olen leidnud hobijahimeeste skelette ja näinud põtra ja karu vägagi ebasündsates poosides aga mitte midagi sellist nagu eelmisel nädalal.“

„Seekord oli mul kaasas väike korvike ja nuga seente lõikamiseks, justkui eeldasin väikese saagi leidmist. Aga suur oli minu üllatus kui peatasin auto suvalises kohas kinni ja astusin metsatukka,“ meenutab mees.

„Ma ei saanud kolme sammugi astuda kui järsku langes mulle peale suur vari – vaatasin üles ja mida ma nägin – hiiglasuur kärbseseen! Olin täiesti rabatud!“ räägib korilane.

Mitte miski ei ennustanud leiu hetkel seda, et tegemist polegi õige, üleelusuuruses kärbsesenega.

Seen hakkas vastu

„Proovisin alguses oma taskunoaga seent nüsida aga see ei teinud isegi kriimu peale. Arusaadav ka – niivõrd suur seen peab olema vana ja üsna puine juba. Sõitsin koju tagasi ja võtsin kaasa nii kirve kui mootorsae,“ kirjeldab mees juhtunut.

„Mul läks seene mahavõtmise peale oma tund kindlasti ära – tuligi välja, et vars oli täiesti puitunud juba. Edasi helistasin Eesti Mükoloogide Liitu ja teavitasin neid superleiust. Nad oli ikka äärmiselt pöördes kui minu saadetud pilte nägid,“ räägib Teet-Martin.

„Pakkisin seene autokasti ja sõitsin linna ning andsin seene üle uurimiseks mükoloogidele.“

Mükoloogid hämmelduses

„Tõepoolest selline imeseen meile eelmisel nädalal toodi ja olime kõik hämmelduses ,“ kommenteeris Eesti Mükoloogide Liidu juht ja üks Eesti esimükolooge Ants Riisikas (varem Ants Kask aga mees vahetas nime, et targem välja paista).

„Eesti kliimas ei tohiks seened kunagi nii suureks kasvada – enne tuleb tavaliselt talv peale. Seega olime äämiselt huvitatud antud isendi uurimisest.“

Rekordseen Tallinnas laboris uurimise all.

„Juhtus ka väike õnnetus kohe, sest üks meie üliagar noor mükoloog lõi kohe suure tuhinaga hambad seende sisse ja murdis kokku 6 esihammast,“ sõnas Riisikas.

Selgus saabus nädalaga

„Aga edasi läks uurimine nagu ikka – võtsime mitmeid proove, analüüsisime ja mõõtsime. Esmapilgul tundus kõik ikka täiesti õige olevat – jah, seen oli puitunud aga see on taoliste vanade seente puhul tavaline,“ märkis esimükoloog.

„Proovisime isegi seenekastet sellest teha aga maitse oli lihtsalt kohutav,“ meenutab Riisikas.

„Hakkasime just lõpuraportit kirjutama ning kandma seent Eesti seeneregistrisse kui rekordit kui üks mu kolleegidest märkas järsku seenekübara all silti, millele oli kirjutatud ühe puidufirma nimi ning alla ka toote nimi – bussiootepaviljon,“ rääkis mükoloog.

„Jah, võib küll öelda, et maailm varises tol hetkel kokku,“ kommenteeris mees leidu.

„Helistasime kohe ka Teet-Martinile ja teavitasime teda avastusest. Kui telefoni otsas oli nutt vaiksemaks jäänud, soovitasime tal bussiootepaviljon kiiremas korras samasse kohta tagasi viia enne kui kohalik omavalitsus selle avastab ja politseisse asja annab,“ sõnas mükoloog.

„Kokkuvõttes oli meil tore nädal seda uurides aga kahju jah, et tulemus lõpuks selliseks kujunes,“ lisas Ants Riisikas.

Hakka Lugejakirja jälgijaks Facebookis(kliki siia!) ja sa ei maga enam kunagi ühtegi head lugu maha!

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Mis alljärgnevatest juhtub Sinu hinnangul 2024. aastal kõige TÕENÄOLISEMALT?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles